“Glasaj za život” dolazi u svaki grad: Da se čuje glas svih pacijenata
U skladu s planom da projekat “Glasaj za život” stigne u svaki grad, kako bismo čuli glas građana, u proteklom periodu bili smo u Sarajevu, Zenici i Tuzli.
Razgovarali smo s građanima, od kojih su mnogi pacijenti ili članovi porodica pacijenata. Snimili smo hrabre, važne i potresne priče koje na najbolji način pokazuju zašto je hitno potrebno mijenjati neefikasan i neodgovoran sistem zbog kojeg ljudi pate i bivaju diskriminirani. U narednom periodu ove priče ćemo plasirati putem naših kanala.
U isto vrijeme dok anketiramo građane, svima je na raspolaganju i naš online upitnik o zadovoljstvu zdravstvenim sistemom na linku:
Predstavnici projekta istražuju goruće probleme i moguća rješenja i kroz kontinuiranu komunikaciju i sastanke sa čelnicima resornih institucija jer je “Glasaj za život” posvećen ne samo zagovaranju potrebe za rješenjima, već i davanja svog doprinosa pronalasku tih rješenja za sve građane.

Neki od građana koje smo anketirali zdravstvo danas upoređuju sa kataklizmom.
Šta biste vi odgovorili da vas ovo isto pitamo?
Pitali smo građane kakva su njihova iskustva sa uslugama i tretmanima u zdravstvu, a ovo su njihovi odgovori.
Kad se razbole, pacijenti u našoj zemlji osjećaju sramotu jer djeluje kao da su postali teret i problem društva! To je nedopustivo jer zdravlje nije luksuz, a život i pravo na liječenje moraju biti neprikosnovena prava svakog od nas!
Vrijeme je da glasno kažemo – zdravstvo mora postati prioritet, a pacijenti ne smiju biti zaboravljeni!
Još jedna anketa sa ulica Sarajeva i još jedna priča o hrabrosti i borbi.
Ovaj mladi čovjek se bori za svoje zdravlje uz pomoć donacija i dobrih ljudi, jer mu sistem nije pružio potrebnu podršku.
Svi smo mi bili, jesmo ili ćemu u jednom trenutku biti pacijenti. Zdravlje je ono što nas povezuje, a prava koja slijede iz toga moraju biti zagarantovana svakom pojedincu.
Naš karavan je bio i u Zenici, gdje smo razgovarali s građanima, a ovo su poruke koje su poslali.
🏥 Naš sagovornik iz Zenice mišljenja je da je teško na vrijeme početi proces liječenja, a da se kasnije proces pojednostavljuje.
Šta biste vi izdvojili kao poseban problem u zdravstvenom sistemu kod nas?
“Ono što čovjeka najviše boli – naš zdravstveni sistem oboljelima od mijeloma omogućava tretmane liječenja, ali uz sufinansiranje pacijenata”, ispričala nam je Zeničanka koja lijek za oca nabavlja iz Hrvatske jer mu sistem u našoj zemlji ne pruža dovoljno podrške.
Ne ukidajte ljudima pravo na liječenje – barem im olakšajte kroz adekvatnu pomoć i dostupnost tretmana.
Činimo li kao društvo dovoljno da pacijentima i njihovim porodicama olakšamo teško vrijeme i izazove kroz koje prolaze?
Ljudski i zajedničkim snagama za sve pacijente! 💪
Vaša iskustva idu od najpozitivnijih do prilično negativnih.
Anketa na ulicama Tuzle pokazala je šta muči tamošnje pacijente i članove njihovih porodica.
Smanjivanje izdvajanja za zdravstvo jedna je od boljki stanovnika Tuzle, a poruke nadležnima svode se da pacijenti itekako imaju šta da kažu!