O projektu

Zdravstvena zaštita u FBiH zahtijeva korjenite promjene kako bi odgovarala potrebama pacijenata. Projekat “Glasaj za život” ima za cilj unapređenje zdravstvenog sistema. Fokusiramo se na podizanje svijesti o potrebi reformi, edukaciju javnosti o mogućim rješenjima finansiranja, te utjecaj na donosioce odluka za usvajanje zakonskih rješenja. Sveobuhvatni projekat okuplja udruženja pacijenata, građane, resorna ministarstva, nevladine organizacije, medicinske stručnjake, akademsku zajednicu, utjecajne ličnosti, društveno odgovorne kompanije i medije kako bi zajedno radili na transformaciji zdravstvenog sistema. Cilj je osigurati dostupnu i kvalitetnu zdravstvenu zaštitu za sve građane.

Projekat je oko istih ciljeva okupio pet udruženja pacijenata koji zajedno rade na tome da zdravlje postane prioritet broj jedan za Federaciju BiH, bez obzira na političke stranke i ljude koji dolaze na vlast.

Članovi interesne grupe

  1. Udruženje oboljelih od raka prostate Federacije BiH (UORP FBiH)
  2. Udruženje osoba oboljelih i liječenih od tumora dojke “Renesansa”
  3. Udruženje osoba oboljelih od reumatoidnog artritisa i ostalih reumatskih bolesti “SNAGA” u BiH
  4. Udruženje oboljelih od multiplog mijeloma, mijelodisplastičnog sindroma i drugih rijetkih krvnih bolesti u Bosni i Hercegovini
  5. Udruženje distrofičara Cazin

Ko se udružio da izliječi zdravstvo u FBiH?

1. Udruženje oboljelih od raka prostate Federacije BiH (UORP FBiH)

Osnovano 2022. godine, ovo udruženje okuplja 350 članova i posvećeno je podizanju svjesnosti o raku prostate, važnosti prevencije i ranog otkrivanja te mogućnostima liječenja. Aktivno radi na projektima kao što su Movember i Provjeri loptice (rak testisa), a sve s ciljem promovisanja zdravog načina života muškaraca i uvođenja inovativnih terapija. Povezuju se s međunarodnim udruženjima s ciljem razmjene znanja i iskustava, prvenstveno o prevenciji i otkrivanju bolesti, ali i mogućnostima za liječenje. Odobren im je prijem u Evropsku asocijaciju pacijenata oboljelih od raka prostate EUROPA UOMO.


2. Udruženje osoba oboljelih i liječenih od tumora dojke “Renesansa”

Najstarije bh. udruženje osoba oboljelih i liječenih od karcinoma dojke osnovano je 1999. godine pod sloganom “Bolesni pomažu bolesnim – naučimo živjeti s bolešću – život me ponovo zove”. Ovogodišnji su dobitnik kolektivne Šestoaprilske nagrade Grada Sarajeva. Fokus im je pronalazak sistemskih rješenja za probleme pacijentica liječenih od karcinoma dojke. Kroz Udruženje je prošao veliki broj oboljelih. Neke su se zadržale do danas, neke nakon izlječenja su se povukle, a jedan broj je, nažalost, izgubio bitku sa bolešću.


3. Udruženje oboljelih od reumatoidnog artritisa i ostalih reumatskih bolesti SNAGA BiH

Od 2015. godine, ovo udruženje sa više od 3.500 članova posvećeno je podizanju svijesti o reumatološkim bolestima pod sloganom “Uoči dok nije kasno”. Njihova misija je osigurati pravovremenu dijagnozu, uvođenje inovativnih terapija i poboljšanje dostupnosti liječenja za sve oboljele u BiH. Udruženje je član EULAR-a i povezano sa svim međunarodnim udruženjima te aktivno radi na projektima u povodu Svjetskog dana borbe protiv reumatizma.


4. Udruženje oboljelih od multiplog mijeloma, mijelodisplastičnog sindroma i drugih rijetkih krvnih bolesti u Bosni i Hercegovini

Ovo udruženje je još od 2006. godine posvećeno pružanju podrške oboljelima i njihovim porodicama, a lobiraju za jednak tretman pacijenata i bolju dostupnost lijekova. Aktivni su u edukacijama i uključivanju oboljelih i članova njihovih porodica u proces liječenja, a među istaknutim projektima su im okrugli stolovi, kampanje i priručnik za bolje razumijevanje bolesti.


5. Udruženje distrofičara Cazin

Od 2012. godine aktivno rade na poboljšanju uvjeta življenja osoba s tjelesnim invaliditetom, a poseban fokus im je na ruralnim zajednicama. Motiv im je podrška i uključivanje ovih ljudi u društvene tokove, ali i osnivanje službi, servisa, sekcija, preduzeća i drugih subjekata koji će pružati usluge osobama s invaliditetom kako bi im bile pružene bolje prilike za ostvarivanje socijalnih usluga, školovanje i zapošljavanje. Imaju 45 članova i dio su Saveza za rijetke bolesti FBiH zajedno sa još 10 udruženja i organizacija.