fbpx

“Glasaj za život” u Tuzli: Obećani napori da se smanje liste čekanja

Tuzla, 14. novembar 2024. – Predstavnici udruženja pacijenata okupljenih oko projekta “Glasaj za život” održali su u ponedjeljak u prostorijama Zavoda zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona sastanak kojem su prisustvovali direktor Zavoda Denis Husić, pomoćnik direktora Emir Nuhanović i ministrica zdravstva Dušanka Bećirović. Sastanak je organizovan s ciljem razgovora o doprinosu kantonalnih zavoda i ministarstava zdravstva reformi zdravstvenog sistema u FBiH.

Voditelj projekta Sead Sefić, članica Upravnog odbora Enida Glušac i menadžerica za marketing i komunikacije Adisa Pobrić su predstavili projekat kojem je krajnji cilj postizanje dubinske reforme u ovoj oblasti, a obuhvata i efikasnije liječenje pacijenata sa najtežim onkološkim i drugim oboljenjima sa listi čekanja Fonda solidarnosti.

Trenutno se na listama čekanja za lijek i propisane terapije pri federalnom Fondu solidarnosti nalazi oko 200 pacijenata sa područja Tuzlanskog kantona.

Na sastanku su predstavnici projekta istakli alarmantno stanje u zdravstvenom sistemu, u kojem pacijenti svakodnevno trpe posljedice nedostatka sredstava, dugih listi čekanja i neadekvatnih zakonskih rješenja. Osnovni zahtjevi su hitno ukidanje listi čekanja, povećanje kvaliteta zdravstvenih usluga i stabilno finansiranje.

U razgovoru je bilo riječi i o interventnoj mjeri usvojenoj u Kantonu Sarajevo, kojom je osigurano dodatnih pet miliona KM kako bi se umanjile liste čekanja za onkološke pacijente.

Tokom sastanka, direktor ZZO TK je naglasio ograničenja Zavoda u pružanju dodatne pomoći onkološkim pacijentima, zbog trenutnih zakonskih okvira na nivou FBiH. Zavod je preuzeo odgovornost za podršku pacijentima koji se upućuju na liječenje izvan Tuzlanskog kantona, pokrivajući dio troškova uključujući pripreme za radioterapiju i laboratorijske pretrage, osim samih citostatika. Također, najavljeno je unapređenje usluga u saradnji s nadležnim institucijama kako bi se liječenje onkoloških i drugih pacijenata podiglo na viši nivo.

“Zavod zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona je svjestan problema sa kojim se susreću onkološki pacijenti sa područja Tuzlanskog kantona i mišljenja da mu se mora pristupiti sistemski u okviru propisanih nadležnosti i u skladu sa odredbama važećih propisa”, poručeno je iz Zavoda.

Kao jedna od glavnih prepreka u funkcionisanju sistema navedena je činjenica da nemamo registra oboljelih, kao ni registra onkoloških pacijenata, što je nedopustivo i zato je jedan od fokusa borbe u okviru projekta “Glasaj za život”. Istaknut je i poražavajući podatak da se prema zakonu o izvršenju budžeta zdravstvo nalazi na 8. mjestu prioriteta, kao i napori da se organizuje tematska sjednica oba doma Parlamenta FBiH ovim povodom.

 

Čelništvo Zavoda i kantonalna ministrica su istakli da bi Tuzlanski kanton mogao podmirivati troškove liječenja pacijenata s ovog područja, kada bi im to zakonski bilo omogućeno. Istovremeno, direktor Husić je objasnio da, prema sadašnjim propisima u FBiH, ovaj zavod godišnje izdvaja 45 miliona KM za Fond solidarnosti, a nema nikakvih informacija gdje i na šta se taj novac troši.

Zbog svega toga, važno je raditi na otklanjanju zakonskih barijera u smislu nadležnosti kantona prema Federaciji.Za naredni period iz TK su najavili razgovore sa Vladom i UKC Tuzla kako bi u okviru zakonskih nadležnosti pokušali iznaći modalitete da barem u određenom dijelu suzbiju liste čekanja.

Posted In :